Faculty and Staff

Office

Kali Brown
Principal
Sarah Sumsion
Title I Coordinator
Bobbi Diamond
Secretary
Sheryl DeNaughel
Secretary
Assistant Secretary
Assistant Secretary
Deborah Petersen
School Nurse
Michele LeMmon
Instructional Coach
Sherri Thayne
Support Specialist
Neisha Coutlee
Digital Coach
Todd Bradford
District Math Specialist
Jen Teemant
Keyboarding Specialist
Leney Edvalson
District Level Specialist
Steve Hone
IT Specialist
Melanie Fillmore
GAINS Specialist - DANCE
Corom Hughes
School Social Worker
Heidi Whittaker
Parent Advocate
Vanika Reid
Title I Steps Lead Trainer
Eric Kern
Title I Steps Specialist

Kindergarten

Teresa Macinanti
Kindergarten Teacher
Lori Hansen
Kindergarten Teacher
OEK Technician
OEK Technician
Cheri Kunz
Transitional Kindergarten Teacher
Lori Reynolds
TK Technician
Pepper King
TK Technician
Jessica Dean
TK Technician

1st Grade

Kristine Staheli
1st Grade Teacher
Taylor Baird
1st Grade Teacher

2nd Grade

Coy Taylor
2nd Grade Teacher
Melissa Fuhriman
2nd Grade Teacher
Natalie Buchanan
2nd Grade Teacher

3rd Grade

Kilee Christensen
3rd Grade Teacher
Marie Moore
3rd Grade Teacher
Shelly Wright
3rd Grade Teacher

4th Grade

Stephanie Sheets
4th Grade Teacher
Teona Humphries
4th Grade Teacher

5th Grade

Amaya Flint
5th Grade Teacher
Tamie Taylor
5th Grade Teacher

ACC (Accommodated Core Class)

Natalie Veach
1st-3rd Teacher
Chelley Hunsaker
Technician
Dee Ann Butler
Technician
Mikaela Dahl
Technician
Pia Valeriano
Technician
Jena Sonntag
4th-5th Teacher
Amy Kay
Technician
Sharon Woodhouse
Technician
Kenneth Wilson
Technician
Technician
Technician

Special Services Teachers

Alma Powell
Special Education Teacher
Janet Franson
Technician
Emily Pittam
Speech Teacher
Mollie Bradley
Speech Teacher
Trenya Peterson
Speech Teacher
Heather Boogert
SpEd Counselor
Maddie Evans
Counselor
Patty Hanson
Intervention Teacher

Specialists

Tessa Bradley
Music Specialist
Patti Davis
Librarian
Aleasha Hancock
Computer Specialist
Jessica Tolman
PE Specialist
Tiffany Wilde
Art Specialist
Paula Robinson
ESL Specialist
Melissa Partidge
Grandma Helper

Reading Specialists

Jenna Dodds
Reading Specialist
Kathleen Johnson
Reading Specialist
Melaine Weaver
Reading Specialist
Zinthya Lopez
Reading Specialist
Alyssa Fernelius
Reading Specialist
Reading Specialist
Reading Specialist
Reading Specialist
Reading Specialist

Custodial/Lunch

Dylon Sasser
Head Custodian
Mike Woodhouse
Head Adult Sweeper
Michael Fredrickson
Adult Sweeper
Bridgett Johnson
Student Sweeper
Meg Sorensen
Student Sweeper
Nathan Walker
Student Sweeper
Gabriel Sanders
Student Sweeper (sub)
Kate Luckau
Student Sweeper (sub)
Judy Lee
Lunch Clerk
Stacie Hardman
Lunch Staff
Desi Farrer
Lunch Staff
Jeanni Callaway
Lunch Manager